Na podstawie:
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
I
- Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużono zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VII.
- Szkoła zapewnienia funkcjonowanie świetlicy szkolnej dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19, wniosek rodzica należy przesłać na adres mailowy szkoły: sp3klobuck@gmail.com lub przez dziennik elektroniczny do dyrekcji szkoły.
- Szkoła zapewnia pomoc psychologiczno-pedagogiczną w formie zajęć zdalnych lub na wniosek rodzica w formie stacjonarnej w szkole.
- Uczniom, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły na wniosek rodzica zorganizuje nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole.
II
- Uczniowie klas 1 – 7 realizują naukę zgodnie z obowiązującym planem lekcji z wykorzystaniem platformy Office 365, a zwłaszcza aplikacji Teams oraz dziennika elektronicznego Librus.
- Nauczanie na odległość organizowane jest zarówno w formie synchronicznej (lekcje online w czasie rzeczywistym) jak i asynchronicznej, z zachowaniem zasady, że około 50% czasu pracy ucznia danego dnia odbywa się online. Pozostały czas pracy, to zlecona przez nauczyciela praca własna z książką/zeszytem ćwiczeń/zeszytem.
- Lekcje online trwają minimalnie 30 minut a maksymalnie 45 minut i odbywają się z wykorzystaniem aplikacji Teams.
- Dyrektor szkoły kontroluje ilość zajęć online dla każdego oddziału na dany dzień.
- Obecność uczniów na zajęciach odnotowują na bieżąco nauczyciele przedmiotów.
- Zapisy frekwencji uczniów systematycznie weryfikują wychowawcy uwzględniając informacje od uczniów i ich rodziców/opiekunów. Jeśli uczeń z przyczyn zdrowotnych, rodzinnych lub technicznych nie może danego dnia uczestniczyć w zajęciach kształcenia na odległość, rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do kontaktu z wychowawcą.
- Podstawowe formy monitorowania pracy ucznia przewidują jego udział w lekcjach online oraz potwierdzanie wykonania zadanej pracy w formie ustalonej przez nauczyciela.
- W ocenianiu bieżącym stosuje się obowiązujące zapisy statutu.
- Nauczyciele oceniają uczniów także za ich zaangażowanie, aktywność, sumienność, samodzielność pracy oraz terminowość wykonywania zadań ale również za poprawność ich wykonania.
- Możliwe jest ponadto przeprowadzanie quizów czy testów online jak również indywidualnej rozmowy audio lub audiowizualnej z uczniem będącej formą ustnej odpowiedzi w czasie rzeczywistym.
- Ocenianie zachowania uczniów polegać będzie na podsumowaniu zachowania ucznia w okresie poprzedzającym zawieszenie działalności szkół, w okresie przywrócenia zajęć w szkołach a także funkcjonowania ucznia w okresie nauki na odległość, a zwłaszcza jego systematyczności i aktywności w realizacji zleconych form nauki.
- Wszystkie oceny uwzględniające wywiązywanie się uczniów z powierzonych zadań oraz uwagi dotyczące funkcjonowania uczniów w okresie zdalnego nauczania będą odnotowywane w e-dzienniku.
- Szkoła udostępnia w ramach posiadanych zasobów niezbędne komputery dla uczniów przeznaczone do realizacji nauki zdalnej.
III
Dyrektor szkoły zobowiązuje nauczycieli uczących w klasach 1 – 7 do zdalnej realizacji programów nauczania poprzez wykorzystanie szkolnego dziennika elektronicznego, platformy Office 365, poczty elektronicznej, platform edukacyjnych oraz bezpłatnych programów edukacyjnych. Nauczyciele mają możliwość weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.
IV
Nauczyciele mogą korzystać z całego sprzętu elektronicznego dostępnego w szkole.
V
- Nauczyciele dostosowują zakres materiału oraz jego treści dla poszczególnych klas uwzględniając możliwości psychofizyczne uczniów oraz możliwość opanowania danego materiału w procesie kształcenia na odległość.
- Wszyscy nauczyciele zostają zobligowani do pozostawania w bieżącym kontakcie z dyrekcją, administracją szkoły oraz innymi nauczycielami z wykorzystaniem e-dziennika.
- Nauczyciele zobligowani są do pozostawania w ciągłym kontakcie z uczniami i ich rodzicami poprzez dziennik elektroniczny.
- Organizując uczniom kształcenie na odległość nauczyciele muszą pamiętać o uwzględnieniu zasad bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną.
- Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centralną i Okręgowe Komisje Egzaminacyjne czy wydawnictwa oraz portale oświatowe.
VII
Zmiany i informacje o działaniach szkoły publikuje się na bieżąco na stronie internetowej szkoły oraz w dzienniku elektronicznym Librus.
Dyrekcja szkoły,
Paweł Kotkowski
Sylwia Galle