Umiejętność połączenia przyjemnego z pożytecznym, to wielka sztuka! Udała się ona klasie IV a, która 10 czerwca pojechała na integracyjno-edukacyjną wycieczkę do Krakowa.
Zwiedzanie tego pięknego historycznego miasta rozpoczęło się od sympatycznych spotkań z jego zwierzęcymi mieszkańcami, czyli od wizyty w tutejszym ZOO, położonym w malowniczym Lasku Wolskim. Różowe, długonogie flamingi, kolorowe rozgadane papugi, dostojne żyrafy i ogromne słonie indyjskie, to tylko ułamek bogatego zwierzyńca chętnie fotografowanego przez uczniów.
W programie nie zabrakło oczywiście zamku królewskiego na Wawelu; uczniowie zobaczyli m. in. Groby Królewskie, gdzie spoczywa większość królów Polski oraz Kryptę Wieszczów, gdzie znajdują się sarkofagi m. in. Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego a także zobaczyli sarkofag ze szczątkami wielkiego przywódcy narodu Józefa Piłsudskiego. Z podziemi młodzi ludzie udali się wysoko na wieżę katedralną, żeby obejrzeć wiszące tam dzwony, z największym, ważącym około 11 ton Dzwonem Zygmuntem (często nieprawidłowo nazywanym Dzwonem Zygmunta), który współcześnie bije w najważniejsze święta i uroczystości kościelne i narodowe. Tradycja mówi, ze dopóki dzwon wisi na Wieży, nic złego nie spotka Krakowa, a dotknięcie jego serca przynosi szczęście.
Po zejściu z wzgórza wawelskiego, skierowaliśmy nasze kroki do znanej sieci ekskluzywnych restauracji J, aby uzupełnić spalone kalorie. Później młodzi odkrywcy udali się spacerem ulicą Grodzką do Rynku Głównego, który jest największym placem Krakowai największym średniowiecznym rynkiem Europy. Tutaj obowiązkowo należało odsłuchać hejnału z wieży Mariackiej, zrobić zakupy w Sukiennicach, ale przede wszystkim, zwiedzić podziemia rynku w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Muzeum uruchomiono w 2010 roku i, jak na taki nowoczesny obiekt przystało, oferuje ono wiele multimedialnych, czasem zaskakujących rozwiązań. Pokrzykiwanie krakowskich przekupek, „błotna kałuża” reagująca na wchodzące w nią osoby, czy poznanie własnej wagi w dawnych krakowskich jednostkach wszyscy zapamiętają na długo. A po powrocie matematyczna zagadka: 3 kamienie, 19 funtów, 1 grzywna krakowska, 2 wiardunki, 1 łut krakowski, 1 skojec, 1 gran i 2 denary, to waga jednego uczestnika; jesteście ciekawi, ile to kilogramów? Znajdźcie przelicznik i do dzieła, my nie zdradzimy wyniku!
Ponieważ pogoda nam dopisała, to po skosztowaniu pysznych krakowskich lodów udaliśmy się w podróż powrotną. Przy dźwiękach ulubionej muzyki, cało i szczęśliwie dotarliśmy do domu. Gorące podziękowania od dzieci usłyszały opiekunki grupy: p. Kalina Hatys, p. Anna Sekuła-Miarka i wychowawczyni p. Halina Sowa.
Edukacja i integracja!