W tym tygodniu na całym świecie był obchodzony Międzynarodowy Dzień Bobra, w naszej szkole również. W związku z obchodami uczennice klasy 6a, należące do Szkolnego koła LOP przeprowadziły dla klasy 1b w dniu dzisiejszym,a dla klasy 1a przeprowadzą w najbliższy poniedziałek - zajęcia przyrodnicze. Do niedawna bóbr był w naszym kraju rzadkością. Dziś dzięki przeprowadzonej akcji reintrodukcji, a także objęciu ochroną - bobry stały się gatunkiem powszechnie występującym, także w naszej gminie, gdzie mamy kilka stanowisk bobrów. Bobra cechują unikalne w świecie zwierząt umiejętności przystosowania środowiska do własnych potrzeb. Działalność bobrów jest bardzo korzystna dla przyrody: przywraca właściwe stosunki wodne, zwiększa różnorodność biologiczną, ogranicza erozję, zwiększa tempo samooczyszczania się wód. Jednakże choć przynosi tyle korzyści, powodować może straty w gospodarce człowieka, dlatego jest zwierzęciem wywołującym liczne kontrowersje.
Bóbr to gatunek trudny do zaobserwowania w przyrodzie, ale dla chcącego nic trudnego. Najlepiej jest obserwować je wieczorem lub wcześnie rano, do czego zachęcaliśmy uczniów klasy 1, aby wybrali się z rodzicami na obserwacje śladów działalności bobrów w naszej okolicy.
Pierwszoklasiści w czasie zajęć poznali charakterystyczne cechy budowy bobrów, ich menu, zachowanie oraz poznali środowisko ich życia i wręcz architektoniczne umiejętnościw budowaniu żeremi. Dzieci obserwowały żerowanie bobrów na krótkich filmikach, a na podstawie prezentacji przygotowanej przez starsze koleżanki dowiedziały się wielu ciekawostek o bobrach.
Zajęcia dla pierwszoklasistów przeprowadziły: Asia Wośtak, Wiktoria Zmora, Hania Bęben i Michalina Służałek.