Dnia 29 stycznia br. uczniowie klas szóstych naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach z biologii
i informatyki na UJD w Częstochowie. Przez dwie godziny mogli poczuć się jak prawdziwi studenci, tym bardziej, że trwa sesja egzaminacyjna i dało się wyczuć wysoki poziom adrenaliny na korytarzach uczelni.
Pierwsze zajęcia dla naszych uczniów odbyły się w pracowni kryminalistyki i prezentowały najnowsze osiągnięcia z zakresu nauk biologicznych, które znajdują zastosowanie w kryminalistyce
i sądownictwie. Intensywny rozwój technik kryminalistycznych opartych na antropologii, biochemii i biologii molekularnej skłonił częstochowską uczelnię do kształcenia wysoko wykwalifikowanych absolwentów – idealnych kandydatów do pracy w służbach mundurowych. Z pewnością za kilka lat nasi uczniowie dołączą do grona studentów tej uczelni.
W czasie zajęć warsztatowych uczniowie poznali podstawowe czynności, które wykonuje technik kryminalistyki podczas oględzin miejsca popełnienia przestępstwa. Poznali sposoby, jakimi zabezpiecza się miejsce zdarzenia. Dowiedzieli się, że nasze linie papilarne spełniają zasadę 3N – są niezmienne (czyli pozostają takie same przez całe życie), nieusuwalne i niepowtarzalne (nawet bliźnięta jednojajowe mają różne odciski palców), a technika zajmująca się identyfikacją na podstawie linii papilarnych to daktyloskopia. Na zakończenie zajęć każdy uczeń mógł zabezpieczyć odciski palców przy użyciu profesjonalnego sprzętu.
Kolejne zajęcia, w ramach lekcji informatyki odbyły się w nowoczesnej pracowni Prototypowania 3D. Temat warsztatów „OD POMYSŁU DO REALIZACJI, CZYLI VIRTUAL PROTOTYPING W PRAKTYCE” pozwolił uczniom poznać efekty dynamicznego rozwoju technik druku 3D oraz obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC). Warsztaty przybliżyły naszym szóstoklasistom innowacyjne technologie wytwarzania oraz prezentowały nowoczesny skaner 3D i kamerę termowizyjną. Drukarki 3D wysunęły się na czoło rewolucji w medycynie - drukują protezy kończyn , naczynia krwionośne, zęby, szczęki i części kości czaszki. Coraz częściej słyszymy o eksperymentach z drukowaniem tkanek z żywych komórek.
Po otrzymaniu tak dużej dawki wiedzy na poziomie uniwersyteckim szóstoklasiści musieli zmniejszyć przeciążenia neuronów i dlatego podzielili się na dwie grupy- pierwsza grupa wybrała salę kinową i dynamiczny i barwny film Doktor Dolittle, a druga grupa testowała wytrzymałość własnych kości, stawów i więzadeł na lekcji wf w Parku Trampolin Stacji Grawitacji.
Udało nam się zrealizować wszystkie cele. Emocjonujący dzień z dużą porcją wiedzy, dawką sztuki filmowej i niesamowitymi możliwościami ludzkiego ciała w walce z grawitacją……