Każdy inny-wszyscy równi
„Każdy inny-wszyscy równi”
W tym roku szkolnym nasza placówka bierze udział w II edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny-wszyscy równi”
Celami projektu są:
- uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
- rozwijanie empatii i tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
- likwidowanie uprzedzeń na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
- przygotowanie do współuczestniczenia z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w życiu.
Realizacja działań projektowych zaplanowana jest w terminie od września do maja 2024 roku.
Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących
W ostatnim czasie uczniowie wybranych klas naszej szkoły wzięli udział w działaniach realizowanych w ramach projektu „Każdy inny-wszyscy równi”. Pierwsze zadanie dotyczyło obchodzonego 29 września Międzynarodowego Dnia Osób Niesłyszących.
Zgodnie ze statystykami w Polsce jest już niemal 850 tys. ludzi z różnymi wadami słuchu. Ponad połowa z nich to osoby niesłyszące lub niedosłyszące. Dodatkowo z roku na rok coraz więcej ludzi przyznaje się do problemów ze słuchem.
W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Niesłyszących młodzież naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach, podczas których nauczyła się, jak dbać o słuch, poznała sposoby komunikowania się z osobami niesłyszącymi, a także została zapoznana z podstawowymi znakami w języku migowym. Niektórzy uczniowie próbowali „migać” swoje imię lub wybrane przez siebie słowa. Aby dotrzeć do jak największej liczby osób, w holu szkoły przygotowano gazetkę tematyczną zgłębiającą zagadnienie.
Alternatywne metody komunikacji (AAC)
W ubiegłym tygodniu w ramach projektu „Każdy inny - wszyscy równi” uczniowie wybranych klas naszej szkoły zostali zapoznani z alternatywnymi i wspomagającymi sposobami komunikacji (AAC), przeznaczonymi dla osób mających trudności z mówieniem. Dzięki współpracy ze SCWEW, mieszczącym się przy Zespole Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie, mogliśmy skorzystać z zestawów komunikacyjnych (piktogramów i symboli PCS) i wyjaśnić uczniom, na czym polega porozumiewanie się z otoczeniem za pomocą gestów, mimiki i systemu znaków. Zajęcia były również okazją do zapoznania z pozostałymi formami komunikacji niewerbalnej (np. program Mówik, TIM) oraz układania zdań i dialogów w oparciu o metodę AAC.
8
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
3 grudnia na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Tego dnia odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz ich pełnej realizacji.
W naszej szkole podkreśliliśmy, jak ważny jest szacunek, tolerancja i życzliwość wobec osób z niepełnosprawnością. W ramach obchodów w wybranych klasach przeprowadzono zajęcia przybliżające dzieciom potrzeby niepełnosprawnych, ich trudności i ograniczenia, z którymi na co dzień muszą się mierzyć. Pamiętajmy, każdy inny - wszyscy równi.
Spotkanie integracyjne
Czas Świąt Bożego Narodzenia to magiczny okres przepełniony miłością, ciepłem i radością, to także wspaniała okazja do kolędowania z przyjaciółmi. 20 grudnia br. w naszej szkole odbyło się integracyjne spotkanie, w którym wzięli udział wyjątkowi goście: dyrekcja, rodzice, nauczyciele, absolwenci oraz obecni uczniowie. Wszyscy w radosnych nastrojach opowiadali o nadchodzących świętach, składali sobie życzenia i wspominali wspólnie spędzone chwile.
Światowy Dzień Braille’ a
4 stycznia obchodziliśmy Światowy Dzień Braille’a - najpopularniejszego na świecie pisma dla niewidomych i słabowidzących. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy ONZ i obchodzony jest w rocznicę urodzin twórcy tego pisma - Louis Braille'a. W naszej szkole przeprowadzono warsztaty na temat alfabetu punktowego - uczniowie samodzielnie próbowali zapisać proste wyrazy, ucząc się w ten sposob szcaunku dla odmienności i tolerancji dla drugiego człowieka.
21 marca Dniem Kolorowej Skarpetki
21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany również Dniem Kolorowej Skarpetki. Na znak otwartości na potrzeby osób z tą niepełnosprawnością założyliśmy dwie kolorowe skarpetki, które jednocześnie są symbolem naszej solidarności i pełnej akceptacji. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji!