Artykuły
Jak wspierać ucznia z zespołem Aspergera w szkole i w domu?
Uczniowie z zespołem Aspergera to szczególna grupa dzieci, która wiążę się z dużym wyzwaniem zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli. Ich odmienne potrzeby, skrajne emocje, problemy w nawiązywaniu relacji międzyludzkich, czy wreszcie obsesyjne zainteresowania spotykają się często z niezrozumieniem otoczenia. Jak zatem wspierać dzieci w spektrum autyzmu, aby szkoła i dom były dla nich środowiskiem jak najbardziej przyjaznym? Poniżej kilka wskazówek:
1. Pamiętaj, że Twój uczeń/dziecko z zespołem Aspergera nie znosi zmian i trudno mu je zaakceptować, dlatego, jeśli to możliwe, uprzedź go, zanim one nadejdą. Zaproponuj rozwiązanie alternatywne.
2. Dzieci z ZA wykazują duże trudności w sferze społecznej i komunikacyjnej: mogą nie lubić kontaktu fizycznego (szczególnie niespodziewanego dotyku); nie patrzą w oczy albo jedynie „omiatają” wzrokiem rozmówcę; nie rozumieją ironii, metafor, żartów; wszystkie komunikaty odbierają bardzo dosłownie; brak im wrażliwości, taktu; często mają problem z inicjowaniem i podtrzymywaniem rozmowy; zwykle pragną nawiązać relację społeczną, jednak nie potrafią tego zrobić. Biorąc pod uwagę powyższe cechy, pamiętaj, by w codziennym życiu/pracy starać się stosować następujące zasady:
3. Nie naciskaj, by dziecko patrzyło Ci w oczy.
4. Podkreślaj jego zdolności, dobrą pamięć lub inne mocne strony, którymi się wyróżnia.
5. Dbaj, by nie zostawało samo podczas pracy w grupach.
6. Uwrażliwiaj inne dzieci z klasy i promuj empatię wśród rówieśników.
7. Dzieci z ZA często posiadają ekscentryczne i obsesyjne zainteresowania, o których potrafią mówić wręcz nieprzerwanie. Nie można jednak pozwalać dziecku na ciągłą dyskusję wokół jego ulubionego tematu. Pamiętaj, by ograniczać czas mówienia i nie pozwolić zdominować rozmowy.
8. Uczniowie z zespołem Aspergera często mają słabą koncentrację i szybko rozpraszają się przez wewnętrzne bodźce, dlatego nauczyciel/ rodzic powinien zwracać się bezpośrednio do dziecka, dzielić zadania na mniejsze partie i udzielać dodatkowych wskazówek.
9. Dość często dzieci z ZA mają również słabą koordynację ruchową, dlatego nie należy ich zmuszać do współzawodnictwa w grach zespołowych, narażając ich tym samym na drwiny ze strony rówieśników.
10. Znakomitą pamięć odtwórcza to charakterystyczna cecha dzieci z AS, ich umiejętności rozwiązywania problemów są natomiast dość słabe. Pamiętaj o tym w codziennej pracy.
11. Wybuchy złości, nastroje depresyjne i nagłe ataki agresji są dość powszechne u dzieci z AS. Jest to odpowiedź na stres i wszechobecny lęk. Jeśli to możliwe, pozwól dziecku wyciszyć emocje w ustronnym miejscu, spróbuj zmienić temat i staraj się odwrócić uwagę od problemu.
Bibliografia:
1. Atwood T., Zespół Aspergera. Kompletny przewodnik, Gdańsk 2013.
2. https://niegrzecznedzieci.org.pl/asperger/zrozumiec-ucznia-z-zespolem-aspergera-wskazowki-dla-nauczycieli/