W dniu dzisiejszym rozstrzygnięto 20. edycję Powiatowego Konkursu Ekologicznego, którego tematem przewodnim w tym roku były: „Storczyki dziko rosnące w powiecie kłobuckim
i woj. śląskim”.Celem tegorocznej edycji konkursu było zwrócenie uwagi młodzieży na konieczność ochrony gatunków storczyków dziko rosnących na terenie naszego powiatu i województwa śląskiego.
20. edycja konkursu ekologicznego, który ma najdłuższą tradycję wśród konkursów powiatowych naszego terenu- miała mieć jubileuszową oprawę z udziałem nauczycieli i uczniów z 10 szkół naszego powiatu, rokrocznie uczestniczących w konkursie oraz zaproszonych gości, którzy towarzyszyli zmaganiom konkursowym od 20 lat. Niestety zamknięcie szkół spowodowało, że konkurs musieliśmy przenieść do wirtualnej przestrzeni.
Temat jubileuszowej edycji konkursu miał podkreślić piękno środowiska przyrodniczego ziemi kłobuckiej, dlatego wybraliśmy najpiękniejszą i najciekawszą grupę roślin, jaką są storczyki, aby pokazać te piękne kwiaty w naturalnych siedliskach i przekonać uczniów, że aby podziwiać storczyki, nie trzeba wyruszać do tropików- rosną na naszym terenie.Wszystkie rodzime storczyki podlegają ochronie prawnej – większość jest pod ścisłą ochroną gatunkową, reszta - pod ochroną częściową. Konkurs miał zwrócić uwagę uczestników na zagrożenia siedlisk tych pięknych kwiatów- niektóre z naszych storczyków mogą zniknąć z naszego krajobrazu wraz z przekształcaniem środowiska naturalnego oraz zanikaniem tradycyjnych, ekstensywnych metod gospodarowania, np. wypasem łąk.
Regulamin tegorocznego konkursu uległ zmianie z powodu zmiany trybu konkursu w czasie epidemii. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu przez uczniów filmu przyrodniczego, który przedstawi wybrane gatunki storczyków dziko rosnących naszego terenu.Konkurs, podobnie jak w roku ubiegłym został objęty patronatem Dyrektora Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach – dr Jerzego B. Parusela, który równocześnie przewodniczył komisji konkursowej w formie zdalnej, w której pracowali członkowie komisji: p. Agata Kloczkowska- botanik z CDPGŚ w Katowicach, p. Małgorzata Chłąd- botanik, członek Zarządu Okręgu LOP w Częstochowie i skarbnik Zarządu kłobuckiego LOP, p. Waldemar Duda – botanik, specjalista w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska-Centralnym Laboratorium Badawczym-Oddział w Katowicach, Delegatura w Częstochowie, p.Tomasz Paciepnik- Inżynier Nadzoru w Nadleśnictwie Kłobuck i Prezes ZO LOP w Kłobucku oraz p. Tomasz Macherzyński- specjalista w Nadleśnictwie Kłobuck realizujący edukację przyrodniczo-leśną .
W konkursie uczestniczyli uczniowie z 5 szkół podstawowych z terenu powiatu kłobuckiego:
SP w Kamyku , SP w Pankach, SP w Lipiu , SP we Wręczycy Wlk. i SP nr 3 w Kłobucku.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce ex aequo- Rachwalik Lena -SP 3 Kłobuck, Wester Wiktoria-SP Lipie, Chabrajska Anna- SP 3 Kłobuck
II miejsce- ex aequo- Sadowski Mateusz-SP Kamyk, Matuszczyk Mikołaj-SP Wreczyca Wlk. , Zielińska Małgorzata- SP Kamyk
III miejsce- Gmyrek Kaja- SP Panki
Laureaci konkursu uzyskają dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Nagrody dla laureatów konkursu i dla szkół ufundowali: Urząd Miejski w Kłobucku i Nadleśnictwo Kłobuck. Gratulujemy laureatom szerokiej wiedzy o storczykach oraz składamy podziękowania fundatorom nagród oraz specjalistom zasiadającym w jury konkursu.
Dyplomy i nagrody książkowe można będzie odebrać w sekretariacie SP 3 w Kłobucku w piątek- 19 czerwca w godz. 9.00-13.00 z zachowaniem reżimu sanitarnego(obowiązkowa maseczka i rękawiczki ). Skany dyplomów laureaci otrzymają na swoją pocztę e- mail.