To był dzień pełen wrażeń. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem zamku w Ogrodzieńcu i poznanie jego fascynującej ale i mrocznej historii. Po intensywnym zwiedzaniu przyszła pora na smaczny obiad, bo czekało nas jeszcze moc atrakcji. Po obiedzie wybraliśmy się na pamiątkowe zakupy- inaczej wycieczka nie byłaby ważna😉. Następnie każdy chętny zaliczył zjazd po torze saneczkowym. Park rozrywki ( dmuchaniec, karuzela, mini park linowy ) oraz Park Doświadczeń Fizycznych umożliwiły radosną zabawę na świeżym powietrzu. Na finał zostawiliśmy Park Miniatur oraz Dom Strachów. Oj, się działo…😱
Nad wszystkimi czuwały wychowawczynie klas drugich i pogoda, która została”zamówiona” na ten październikowy dzień.
Drugie klasy zdobywają Ogrodzieniec
- 99
Niecodzienna lekcja w Banku Spółdzielczym 💵💰💳
Po cyklu lekcji o oszczędzaniu i gospodarowaniu pieniędzmi uczniowie klasy 3 b z wychowawczynią zawitali do Banku Spółdzielczego w Kłobucku, aby podsumować i uporządkować swoje wiadomości na ten temat. Warsztaty dla nich poprowadziła Pani Alina Grzyb, a Pani Anna Żołnowska zabrała dzieci do skarbca, co okazało się niemałą atrakcją. Uczniowie mieli okazję własnoręcznie obsłużyć maszyny do liczenia pieniędzy, poznali stare oraz limitowane banknoty i monety. Zostali obdarowani licznymi podarunkami, co przyniosło im wiele radości. Serdecznie dziękujemy Prezesowi- Panu Tomaszowi Jaworskiemu, Zarządowi oraz wszystkim Pracownikom Banku Spółdzielczego w Kłobucku za przemiłe i serdeczne przyjęcie oraz ciekawe warsztaty.♥️
35
Dzień Chłopaka w CoolCe🥳🫶
- 44
Wycieczka do Sandomierza
Uczniowie naszej szkoły zwiedzili wyjątkowe polskie miasto - Sandomierz w trakcie jednodniowej wycieczki, która odbyła się 3 października br. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas 5A i 5B oraz ich kilkoro starszych kolegów pod opieką nauczycieli: p. Edyty Suchanek i p. Marleny Dyły oraz p. Anny Neczajewskiej-Kozińskiej.
Sandomierz, nazywany Małym Rzymem, zyskał ten przydomek od swojego położenia - miasto ulokowane jest na siedmiu wzgórzach. To miejsce pełne pięknych krajobrazów i zabytków. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru malowniczym Wąwozem Królowej Jadwigi, następnie przeszliśmy urokliwymi uliczkami Sandomierza podziwiając jego zabytki: Kościół Św. Jakuba, Katedrę, Zamek Królewski, Dom Długosza, Rynek, Ratusz oraz historyczne kamieniczki. Wyjątkowa atrakcją okazała się Podziemna Trasa Turystyczna, czyli istny labirynt średniowiecznych piwnic i tuneli pod miastem, które oprócz praktycznej roli magazynów spełniały też inną - służyły mieszkańcom jako schronienie przed wrogiem.
Na koniec czekała nas jeszcze jedna sandomierska atrakcja - rejs po Wiśle, podczas którego mogliśmy trochę odsapnąć po aktywnym zwiedzaniu i podziwiać jesienne już krajobrazy.
W trakcie wycieczki spotkała nas miła niespodzianka - zobaczyliśmy Ojca Mateusza we własnej osobie! Podczas zwiedzania mogliśmy obserwować przygotowania do kręcenia scen z Arturem Żmijewskim, odtwórcą głównej roli serialowego księdza. To właśnie w Sandomierzu nagrywany jest popularny serial „Ojciec Mateusz”, a spokojne i malownicze miasteczko jest idealną scenerią.78
Eliminacje szkolne do Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas I, II, III naszej szkoły.
Celem konkursu jest :
- wspieranie wychowania patriotycznego dzieci poprzez formy aktywności artystycznej,
- popularyzacja pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej,
- pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego.
Każdy uczestnik konkursu prezentuje jeden utwór patriotyczny.
Za utwór patriotyczny uznaje się :
- pieśń powstałą w związku z wydarzeniem historycznym
- piosenkę upamiętniającą ważne wydarzenia z dziejów Polski lub postać historyczną i jej działalność
- piosenkę kształtującą poczucie tożsamości i przynależności narodowej
- piosenkę powszechnie uznaną za patriotyczną
W konkursie mogą uczestniczyć soliści. Uczestnicy mogą śpiewać a capella, z akompaniamentem instrumentalnym dowolnej osoby lub z podkładem muzycznym przygotowanym przez uczestnika na USB, który należy dostarczyć najpóźniej do dnia 25 października 2024 roku do organizatorów konkursu.
Kryteria oceny wykonywanych utworów:
- dobór repertuaru, zgodność tematyki utworów z charakterem konkursu,
- muzykalność i warunki głosowe wykonawców,
- oryginalność interpretacji,
- staranność i dokładność wykonania (znajomość tekstu i melodii, postawa),
- ogólny wyraz artystyczny.
Terminy: Zgłoszenia do konkursu dokonuje się u P. Renaty Zych i P. Beaty Gaudy (nauczycieli świetlicy) do 25 października br. , podając tytuł wykonywanego utworu i zostawiając podkład wykonywanego utworu.
Eliminacje odbędą się najprawdopodobniej 30 października (godzina konkursu uzależniona będzie od ilości osób biorących w konkursie). Bez zgody organizatora nie wolno zmieniać wcześniej zadeklarowanego repertuaru.
Gminny konkurs odbędzie się 8 listopada, a trójka laureatów eliminacji będzie reprezentowała naszą szkołę.
Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do dokonywania zmian w regulaminie konkursu , o czym poinformowani zostaną jego uczestnicy.
Zapraszamy do udziału w konkursie.
Temat pracy: „ Coś z niczego" – ozdoba przestrzenna z jesiennego materiału przyrodniczego.
Cele konkursu:
• wykorzystanie darów jesieni do inwencji twórczej,
• prezentowanie konstrukcyjno - plastycznej działalności.
Warunki uczestnictwa:
1. Przedmiotem konkursu jest wykonanie ozdoby przestrzennej z materiały przyrodniczego.
2. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci z różnych grup wiekowych.
3. Ilość prac – jeden uczeń wykonuje jedną pracę ( nie może być to forma płaska)
4. Praca powinna być zaopatrzona w metryczkę, zawierającą:
imię i nazwisko autora, klasę do której uczęszcza.5. Przewidziane są dyplomy za zajęcie 1, 2, 3 miejsca w kategorii klas 1-3 oraz 4-8, punktu z zachowania, oceny cząstkowe z techniki .
6. Prace prosimy dostarczyć wyłącznie 21 października 2024 do godziny 10.00 i pozostawić opisane w holu szkoły ( imię i nazwisko ucznia, klasa).7. Po dokonaniu oceny prac 22 października odbędzie się kiermasz prac , a pozyskane środki przeznaczone zostaną na realizację celów statutowych świetlicy.
Zapraszamy.
Dodatkowe informacje można uzyskać u nauczycieli świetlicy i Pani Agnieszki Pelikan.
Skład jury zostanie powołany przez organizatora.Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.
Dzień Chłopaka w różnych odsłonach
- 49
Ekologia w teorii i praktyce
Zajęcia ekologiczne prowadzone przez pracownika Urzędu Gminy w Kłobucku na temat zachowań proekologicznych, czystego powietrza, smogu i alternatywnych źródeł energii 😀
46
Wszystko o lesie 🌳🌲🪵🪹
Klasa 3b podsumowała swoje wiadomości o lesie i jego bogactwach oraz mieszkańcach, wykonując własnoręcznie biżuterię z jarzębiny i zapraszając na spotkanie Leśniczego z Nadleśnictwa w Kłobucku -Pana Marka Stefaniaka oraz Prezesa Koła Łowieckiego "Ryś" w Kłobucku- Pana Sebastiana Wacowskiego. Zaproszeni goście w ciekawy sposób opowiedzieli o swojej pracy oraz odpowiedzieli na mnóstwo pytań młodych członków LOP- u. To na pewno nie było nasze ostatnie spotkanie 🌳 Dziękujemy za ciekawą lekcję i upominki ♥️
26
Zapowiedź konkursu.
Zapraszamy klasy 4-8🪩
Szkolny Konkurs Plastyczny dla klas I-III
Europejski Dzień Sportu Szkolnego
W dniu dzisiejszym szkoły na terenie całej Europy, a nawet Ameryki Południowej, Afryki i Azji świętowały dziesiątą edycję Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD).🏃
My także podjęliśmy wyzwanie #ESSD i dołączyliśmy do tego międzynarodowego wydarzenia! 🌎 Cieszymy się, że jesteśmy częścią ESSD 2024 tym bardziej, że inicjatywa została objęta Patronatem Honorowym przez UNICEF Polska.
Tego dnia w naszej szkole obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI. W tym roku do zmagań sportowych przystąpili nasi najmłodsi uczniowie. Było dużo 🏃aktywności, radości i 😃 uśmiechu, a wszystkiemu towarzyszyła edukacja w ruchu - temat przewodni tegorocznego #ESSD. 🎊 Sami zobaczcie, jak dobrze się bawiliśmy! Dziękujemy raz jeszcze wszystkim uczestnikom za aktywny udział i zachęcamy do objerzenia galerii zdjęć.
50
Ogłoszenie Samorządu Uczniowskiego
Europejski Dzień Języków Obcych
Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z dzisiejszych obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych obchodzonego 26 września.
Od początku roku szkolnego Uczniowie zapoznawali się z ciekawostkami na wystawie dotyczącej języków, aby dziś rozwiązać QUIZ z pytaniami nawiązującymi do informacji z gazetki szkolnej.
Oto jego wyniki:
1 miejsce zajęła Liliana Wróblewska z kl. 8a
2 miejsce zajęli Emilia Woźniak z 8a i Jakub Pawlik z 7c
3 miejsce zajął Tymoteusz Lipiński z kl. 6b
Gratulujemy!Oprócz tego były zdjęcia w niemieckiej i angielskiej fotobudce.
Ponadto odbył sie również konkurs plastyczny dla klas 4-8
na plakat promujący naukę języków obcych. WYNIKI wkrótce.Kiermasz gastronomiczny z tradycyjnymi potrawami i napojami z Niemiec oraz Wielkiej Brytanii, który także cieszył się zainteresowaniem podczas Pikniku - 22 września.
Wszystkie językowe wydarzenia przyczyniły się do realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego, co potwierdza zaświadczenie.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych koordynowany był w naszej szkole przez p. M. Dyłę we współpracy z nauczycielami językowcami p. E. Suchanek, K. Sowińską i p. K. Kochalską.
Dziękujemy wszystkim za wielkie zaangażowanie w podjęte działania.
Thank you! Danke!
77
Barwne występy uczniów naszej szkoły podczas Jesiennego Pikniku Trójki 🍁❤️🍁
- 86
Podróże małe i duże- trzecioklasiści w Krakowie 🚅🐲🫅🥨🎺🚄
Pewnego słonecznego wrześniowego dnia uczniowie klas trzecich z pp. M. Macherzyńską, A. Kukułą, A. Sekułą-Miarką i M.Trzepizur- Grzybowską zawitali do historycznej stolicy Polski- miasta Kraka. W towarzystwie przemiłego Pana Tomasza - naszego przewodnika- przeszliśmy Drogą Królewską przez Rynek Starego Miasta i Planty aż na Wzgórze Wawelskie. Poznaliśmy historię tego starego zamku i odwiedziliśmy Smoczą Jamę. Mieliśmy też niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć wnętrze Kościoła Mariackiego z przepięknym ołtarzem Wita Stwosza. Wysłuchaliśmy hejnału i kilku legend związanych z Krakowem. Na naszej trasie nie zabrakło Pomnika Grunwaldu i Adama Mickiewicza, Sukiennic, Bramy Floriańskiej i Barbakanu. Jako uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II zawitaliśmy także na ulicę Franciszkańską pod słynne okno naszego Patrona, a następnie obok jego dawnego krakowskiego domu i uczelni. Ostatnim punktem programu była wizyta w Żywym Muzeum Obwarzanka, gdzie podczas warsztatów mogliśmy zrobić, a potem upiec własne obwarzanki. Niebywałą atrakcją okazała się także podróż pociągiem. To była niezwykła przyjemność znowu znaleźć się w Krakowie!
51
DZIĘKUJEMY 🍁❤️🍁
- 27
🍁🍁Jesienny Piknik „Trójki”🍁🍁
To było niezwykłe, jesienne, niedzielne popołudnie.🍁🍁🍁
I właśnie takiej jesieni życzymy wszystkim…🍁🍁🍁
Fotorelacja: część 183
Nasi czwartoklasiści na zajęciach terenowo- integracyjnych w Nadleśnictwie Kłobuck☀️🍁🍄🍂🍃🌎🔍.
W dniu dzisiejszym uczniowie klas czwartych z wychowawczyniami – p. Ewą Żogałą i p. Anną Neczajewską- Kozińską oraz nauczycielem przyrody-p. Izabelą Śledzioną przywitali pierwszy dzień kalendarzowej jesieni uczestnicząc w zajęciach terenowych z przyrody oraz w zajęciach integracyjnych zorganizowanych w siedzibie Nadleśnictwa. Czwartoklasiści wysłuchali prelekcji o Zwierzętach zamieszkujących lasy kłobuckie, którą wygłosił p. Tomasz Paciepnik- prezes ZO LOP w Kłobucku i Inżynier Nadzoru w Nadleśnictwie. Uczniowie poznali biologię i etologię jeleni, saren, dzików i łosi, i dowiedzieli się, że na naszym terenie występują wilki i w jakich sytuacjach mogą być dla nas niebezpieczne.
Następnie uczniowie klas czwartych uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych wyznaczając kierunki świata przy pomocy kompasu, ucząc się, jak zorientować mapę oraz poznając inne sposoby wyznaczania kierunków w dzień i w nocy, gdy nie mamy kompasu. Później odbyły się zajęcia integracyjne na terenie rekreacyjnym Nadleśnictwa oraz na boisku Sołectwa Zakrzew. Piękna słoneczna pogoda pozwoliła połączyć naukę z zabawą i zrealizować wszystkie cele zajęć terenowo- integracyjnych. Wszyscy czwartoklasiści są członkami Szkolnego Koła LOP, więc otrzymali na zakończenie zajęć pamiątkowe zakładki od Pana Prezesa Tomasza.
Dziękujemy Panom Leśnikom za gościnność oraz Rodzicom czwartoklasistów za przygotowanie prowiantu na ognisko integracyjne💚🍀💚.71
Witamy!
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Kłobucku
Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.
Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.
Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo. Quisque sit amet est et sapien ullamcorper pharetra.
Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.
Archiwum Aktualności
Aktualności
Drugie klasy zdobywają Ogrodzieniec
To był dzień pełen wrażeń. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem zamku w Ogrodzieńcu i poznanie jego fascynującej ale i mrocznej historii. Po intensywnym zwiedzaniu przyszła pora na smaczny obiad, bo czekało nas jeszcze moc atrakcji. Po obiedzie wybraliśmy się na pamiątkowe zakupy- inaczej wycieczka nie byłaby ważna😉. Następnie każdy chętny zaliczył zjazd po torze saneczkowym. Park rozrywki ( dmuchaniec, karuzela, mini park linowy ) oraz Park Doświadczeń Fizycznych umożliwiły radosną zabawę na świeżym powietrzu. Na finał zostawiliśmy Park Miniatur oraz Dom Strachów. Oj, się działo…😱
Nad wszystkimi czuwały wychowawczynie klas drugich i pogoda, która została”zamówiona” na ten październikowy dzień.
Niecodzienna lekcja w Banku Spółdzielczym 💵💰💳
Po cyklu lekcji o oszczędzaniu i gospodarowaniu pieniędzmi uczniowie klasy 3 b z wychowawczynią zawitali do Banku Spółdzielczego w Kłobucku, aby podsumować i uporządkować swoje wiadomości na ten temat. Warsztaty dla nich poprowadziła Pani Alina Grzyb, a Pani Anna Żołnowska zabrała dzieci do skarbca, co okazało się niemałą atrakcją. Uczniowie mieli okazję własnoręcznie obsłużyć maszyny do liczenia pieniędzy, poznali stare oraz limitowane banknoty i monety. Zostali obdarowani licznymi podarunkami, co przyniosło im wiele radości. Serdecznie dziękujemy Prezesowi- Panu Tomaszowi Jaworskiemu, Zarządowi oraz wszystkim Pracownikom Banku Spółdzielczego w Kłobucku za przemiłe i serdeczne przyjęcie oraz ciekawe warsztaty.♥️
Wycieczka do Sandomierza
Uczniowie naszej szkoły zwiedzili wyjątkowe polskie miasto - Sandomierz w trakcie jednodniowej wycieczki, która odbyła się 3 października br. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas 5A i 5B oraz ich kilkoro starszych kolegów pod opieką nauczycieli: p. Edyty Suchanek i p. Marleny Dyły oraz p. Anny Neczajewskiej-Kozińskiej.
Sandomierz, nazywany Małym Rzymem, zyskał ten przydomek od swojego położenia - miasto ulokowane jest na siedmiu wzgórzach. To miejsce pełne pięknych krajobrazów i zabytków. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru malowniczym Wąwozem Królowej Jadwigi, następnie przeszliśmy urokliwymi uliczkami Sandomierza podziwiając jego zabytki: Kościół Św. Jakuba, Katedrę, Zamek Królewski, Dom Długosza, Rynek, Ratusz oraz historyczne kamieniczki. Wyjątkowa atrakcją okazała się Podziemna Trasa Turystyczna, czyli istny labirynt średniowiecznych piwnic i tuneli pod miastem, które oprócz pr
Eliminacje szkolne do Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas I, II, III naszej szkoły.
Celem konkursu jest :
- wspieranie wychowania patriotycznego dzieci poprzez formy aktywności artystycznej,
- popularyzacja pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej,
- pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego.
Każdy uczestnik konkursu prezentuje jeden utwór patriotyczny.
Zapraszamy do udziału w konkursie.
Temat pracy: „ Coś z niczego" – ozdoba przestrzenna z jesiennego materiału przyrodniczego.
Cele konkursu:
• wykorzystanie darów jesieni do inwencji twórczej,
• prezentowanie konstrukcyjno - plastycznej działalności.
Warunki uczestnictwa:
1. Przedmiotem konkursu jest wykonanie ozdoby przestrzennej z materiały przyrodniczego.
2. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci z różnych grup wiekowych.
3. Ilość prac – jeden uczeń wykonuje jedną pracę ( nie może być to forma płaska)
4. Praca powinna być zaopatrzona w metryczkę, zawierającą:
imię i nazwisko autora, klasę do której uczęszcza.
Ekologia w teorii i praktyce
Zajęcia ekologiczne prowadzone przez pracownika Urzędu Gminy w Kłobucku na temat zachowań proekologicznych, czystego powietrza, smogu i alternatywnych źródeł energii 😀
46
Wszystko o lesie 🌳🌲🪵🪹
Klasa 3b podsumowała swoje wiadomości o lesie i jego bogactwach oraz mieszkańcach, wykonując własnoręcznie biżuterię z jarzębiny i zapraszając na spotkanie Leśniczego z Nadleśnictwa w Kłobucku -Pana Marka Stefaniaka oraz Prezesa Koła Łowieckiego "Ryś" w Kłobucku- Pana Sebastiana Wacowskiego. Zaproszeni goście w ciekawy sposób opowiedzieli o swojej pracy oraz odpowiedzieli na mnóstwo pytań młodych członków LOP- u. To na pewno nie było nasze ostatnie spotkanie 🌳 Dziękujemy za ciekawą lekcję i upominki ♥️
Europejski Dzień Sportu Szkolnego
W dniu dzisiejszym szkoły na terenie całej Europy, a nawet Ameryki Południowej, Afryki i Azji świętowały dziesiątą edycję Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD).🏃
My także podjęliśmy wyzwanie #ESSD i dołączyliśmy do tego międzynarodowego wydarzenia! 🌎 Cieszymy się, że jesteśmy częścią ESSD 2024 tym bardziej, że inicjatywa została objęta Patronatem Honorowym przez UNICEF Polska.
Europejski Dzień Języków Obcych
Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z dzisiejszych obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych obchodzonego 26 września.
Od początku roku szkolnego Uczniowie zapoznawali się z ciekawostkami na wystawie dotyczącej języków, aby dziś rozwiązać QUIZ z pytaniami nawiązującymi do informacji z gazetki szkolnej.
Podróże małe i duże- trzecioklasiści w Krakowie 🚅🐲🫅🥨🎺🚄
Pewnego słonecznego wrześniowego dnia uczniowie klas trzecich z pp. M. Macherzyńską, A. Kukułą, A. Sekułą-Miarką i M.Trzepizur- Grzybowską zawitali do historycznej stolicy Polski- miasta Kraka. W towarzystwie przemiłego Pana Tomasza - naszego przewodnika- przeszliśmy Drogą Królewską przez Rynek Starego Miasta i Planty aż na Wzgórze Wawelskie. Poznaliśmy historię tego starego zamku i odwiedziliśmy Smoczą Jamę. Mieliśmy też niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć wnętrze Kościoła Mariackiego z przepięknym ołtarzem Wita Stwosza. Wysłuchaliśmy hejnału i kilku legend związanych z Krakowem. Na naszej trasie nie zabrakło Pomnika Grunwaldu i Adama Mickiewicza, Sukiennic, Bramy Floriańskiej i Barbakanu. Jako uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II zawitaliśmy także na ulicę Franciszkańską pod słynne okno naszego Patrona, a następnie obok jego dawnego krakowskiego domu i uczelni. Ostatnim punk
🍁🍁Jesienny Piknik „Trójki”🍁🍁
To było niezwykłe, jesienne, niedzielne popołudnie.🍁🍁🍁
I właśnie takiej jesieni życzymy wszystkim…🍁🍁🍁
Fotorelacja: część 183
Nasi czwartoklasiści na zajęciach terenowo- integracyjnych w Nadleśnictwie Kłobuck☀️🍁🍄🍂🍃🌎🔍.
W dniu dzisiejszym uczniowie klas czwartych z wychowawczyniami – p. Ewą Żogałą i p. Anną Neczajewską- Kozińską oraz nauczycielem przyrody-p. Izabelą Śledzioną przywitali pierwszy dzień kalendarzowej jesieni uczestnicząc w zajęciach terenowych z przyrody oraz w zajęciach integracyjnych zorganizowanych w siedzibie Nadleśnictwa. Czwartoklasiści wysłuchali prelekcji o Zwierzętach zamieszkujących lasy kłobuckie, którą wygłosił p. Tomasz Paciepnik- prezes ZO LOP w Kłobucku i Inżynier Nadzoru w Nadleśnictwie. Uczniowie poznali biologię i etologię jeleni, saren, dzików i łosi, i dowiedzieli się, że na naszym terenie występują wilki i w jakich sytuacjach mogą być dla nas niebezpieczne.
Następnie uczniowie klas czwartych uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych wyznaczając kierunki świata przy pomocy kompasu, ucząc się, jak zorientować mapę oraz poznając inne sposoby wyznaczania kier