• Każdy inny-wszyscy równi

• „Każdy inny-wszyscy równi”

W tym roku szkolnym nasza placówka bierze udział w II edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny-wszyscy równi”

Celami projektu są:

- uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;

- rozwijanie empatii i tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;

- likwidowanie uprzedzeń na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;

- przygotowanie do współuczestniczenia z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w życiu.

Realizacja działań projektowych zaplanowana jest w terminie od września do maja 2024 roku.

• Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących

• W ostatnim czasie uczniowie wybranych klas naszej szkoły wzięli udział w działaniach realizowanych w ramach projektu „Każdy inny-wszyscy równi”. Pierwsze zadanie dotyczyło obchodzonego 29 września Międzynarodowego Dnia Osób Niesłyszących.

Zgodnie ze statystykami w Polsce jest już niemal 850 tys. ludzi z różnymi wadami słuchu. Ponad połowa z nich to osoby niesłyszące lub niedosłyszące. Dodatkowo z roku na rok coraz więcej ludzi przyznaje się do problemów ze słuchem.

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Niesłyszących młodzież naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach, podczas których nauczyła się, jak dbać o słuch, poznała sposoby komunikowania się z osobami niesłyszącymi, a także została zapoznana z podstawowymi znakami w języku migowym. Niektórzy uczniowie próbowali „migać” swoje imię lub wybrane przez siebie słowa. Aby dotrzeć do jak największej liczby osób, w holu szkoły przygotowano gazetkę tematyczną zgłębiającą zagadnienie.

• Alternatywne metody komunikacji (AAC)

• W ubiegłym tygodniu w ramach projektu „Każdy inny - wszyscy równi” uczniowie wybranych klas naszej szkoły zostali zapoznani z alternatywnymi i wspomagającymi sposobami komunikacji (AAC), przeznaczonymi dla osób mających trudności z mówieniem. Dzięki współpracy ze SCWEW, mieszczącym się przy Zespole Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie, mogliśmy skorzystać z zestawów komunikacyjnych (piktogramów i symboli PCS) i wyjaśnić uczniom, na czym polega porozumiewanie się z otoczeniem za pomocą gestów, mimiki i systemu znaków. Zajęcia były również okazją do zapoznania z pozostałymi formami komunikacji niewerbalnej (np. program Mówik, TIM) oraz układania zdań i dialogów w oparciu o metodę AAC.

• Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

• 3 grudnia na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Tego dnia odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz ich pełnej realizacji.

W naszej szkole podkreśliliśmy, jak ważny jest szacunek, tolerancja i życzliwość wobec osób z niepełnosprawnością. W ramach obchodów w wybranych klasach przeprowadzono zajęcia przybliżające dzieciom potrzeby niepełnosprawnych, ich trudności i ograniczenia, z którymi na co dzień muszą się mierzyć.  Pamiętajmy, każdy inny - wszyscy równi.

• Spotkanie integracyjne

• Czas Świąt Bożego Narodzenia to magiczny okres przepełniony miłością, ciepłem i radością, to także wspaniała okazja do kolędowania z przyjaciółmi. 20 grudnia br. w naszej szkole odbyło się integracyjne spotkanie, w którym wzięli udział wyjątkowi goście: dyrekcja, rodzice, nauczyciele, absolwenci oraz obecni uczniowie. Wszyscy w radosnych nastrojach opowiadali o nadchodzących świętach, składali sobie życzenia i wspominali wspólnie spędzone chwile.

• Światowy Dzień Braille’ a

• 4 stycznia obchodziliśmy Światowy Dzień Braille’a - najpopularniejszego na świecie pisma dla niewidomych i słabowidzących. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy ONZ i obchodzony jest w rocznicę urodzin twórcy tego pisma - Louis Braille'a. W naszej szkole przeprowadzono warsztaty na temat alfabetu punktowego - uczniowie  samodzielnie próbowali zapisać proste wyrazy, ucząc się w ten sposob szcaunku dla odmienności i tolerancji dla drugiego człowieka.

• 21 marca Dniem Kolorowej Skarpetki

• 21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany również Dniem Kolorowej Skarpetki. Na znak otwartości na potrzeby osób z tą niepełnosprawnością założyliśmy dwie kolorowe skarpetki, które jednocześnie są symbolem naszej solidarności i pełnej akceptacji. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji!