• Nasza szkoła

• Szkoła Podstawowa nr 3 w Kłobucku

Kiedy kilkanaście lat temu Szkoła Podstawowa nr 4 w Kłobucku przekształciła się w gimnazjum, nikt nie przypuszczał, że historia może zatoczyć koło. A jednak. W tym roku szkolnym, w związku z reformą oświaty, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kłobucku zostało oficjalnie przemianowane na ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 3 i mimo wielu początkowych obaw, dziś możemy powiedzieć,  że odnieśliśmy sukces!  Udało nam się stworzyć placówkę łączącą pokolenia, szkołę bezpieczną i otwartą zarówno na potrzeby dzieci, jak i młodzieży. Wraz z pierwszym dzwonkiem naukę rozpoczęło tu 300 uczniów łącznie w piętnastu oddziałach, w tym dwie klasy pierwsze, dwie czwarte, dwie siódme szkoły podstawowej oraz obecni gimnazjaliści, którzy wbrew wcześniejszym obawom traktują „pierwszaków” bardzo życzliwie i koleżeńsko.

Nauka w naszej szkole odbywa się w systemie jednozmianowym. Zajęcia rozpoczynają się o godzinie 8.00, a kończą o godzinie 14.00 lub 15.00. W godzinach popołudniowych uczniowie mogą korzystać z bogatej oferty zajęć. W propozycji  szkoły znajdują się prowadzone przez wszystkich pedagogów zajęcia pozalekcyjne (w tym zajęcia wyrównawcze i rozwijające, koła przedmiotowe, artystyczne, dziennikarskie, teatralne, sportowe, wolontariatu i inne). Szkoła przez cały okres istnienia dba o wszechstronny rozwój uczniów, dlatego też w placówce regularnie wdrażane są innowacje pedagogiczne, ciekawe projekty edukacyjne oraz liczne konkursy, mające na celu wspieranie zdolności i zainteresowań uczniów.

Wszyscy nauczyciele uczący w Szkole Podstawowej nr 3 posiadają wyższe wykształcenie, zgodne z nauczanym przedmiotem. Większość kadry to nauczyciele dyplomowani, legitymujący się dodatkowymi studiami podyplomowymi z wybranych kręgów doskonalenia. Dodatkowo szkoła zatrudnia specjalistów z zakresu oligofrenopedagogiki, tyflopedagogiki, surdopedagogiki oraz wspomagania osób z autyzmem i zespołem Aspergera. Znaczącym atutem szkoły jest również organizacja wyjątkowych wycieczek w kraju i za granicą  (Włochy, Budapeszt, Lazurowe Wybrzeże), które spotykają się z żywą reakcją uczniów.

Wśród licznych udoskonaleń związanych z wdrażaną reformą, jedno pozostało bez zmian – patron Jan Paweł II, od wielu lat otaczający naszą placówkę swoją opieką i mądrością. Wizerunek papieża, tak istotny dla szkoły, został również umieszczony na nowym sztandarze, którego oficjalne nadanie i poświęcenie miało miejsce w połowie października br. W tym dniu swoje święto obchodzili też pierwszoklasiści. W asyście przejętych rodziców i nauczycieli ślubowali godnie wypełniać obowiązki ucznia i dbać o dobre imię szkoły.

To właśnie z myślą o najmłodszych uczniach Szkoły Podstawowej nr 3 wprowadzono najwięcej zmian. Dostosowanie sprzętu i materiałów do pierwszego etapu edukacyjnego wiązało się z zakupem szafek przeznaczonych do przechowywania odzieży, odremontowaniem trzech sal lekcyjnych oraz wyposażeniem ich w krzesła, ławki i niezbędne pomoce dydaktyczne.

Ponadto specjalnie dla pierwszoklasistów udoskonalono też czynną od wczesnych godzin porannych świetlicę szkolną, w której dzieciaki bardzo chętnie spędzają czas zarówno przed, jak i po  lekcjach.  Urozmaicona oferta zajęć, kolorowe książki i gry dydaktyczne przeznaczone specjalnie dla najmłodszych sprawiają, że nie ma tu czasu na nudę. Podobne zmiany przeprowadzono w bibliotece szkolnej – tam z kolei, na potrzeby uczniów, zakupiono lektury oraz ciekawe książki, na których zwolenników nie trzeba było długo czekać. Codziennie, podczas przerw, panie w bibliotece, a czasem również i starsi uczniowie, czytają głośno dzieciom wskazane przez nie książki, co sprawia najmłodszym ogromną radość.  Pamiętając również o pozostałych uczniach, nasza szkoła przystąpiła do projektu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pod hasłem „Aktywna tablica”, dzięki czemu już niebawem będziemy mogli doposażyć szkołę w profesjonalny sprzęt multimedialny.

Wraz z początkiem roku szkolnego udoskonaleniu uległa też stołówka, z której obecnie korzysta prawie 170 uczniów. Apetyczne obiady i śniadania, przyrządzane również z myślą o najmłodszych,  przyciągają coraz większą liczbę smakoszy. W szkole z powodzeniem funkcjonuje też sklepik szkolny, zaopatrzony w zdrowe i smaczne produkty, przy którym codziennie ustawiają się długie kolejki.

To jednak nie koniec zmian – z myślą o uczniach niepełnosprawnych oraz mających specjalne potrzeby wyremontowano salę do zajęć rewalidacyjnych, wzbogaconą o niezbędne pomoce dydaktyczne.  Dzięki temu uczniowie mający indywidualne potrzeby edukacyjne mogą tam zarówno się uczyć, jak i odpoczywać.

Wdrażanie reformy i przekształcenie gimnazjum w ośmioletnią szkołę podstawową wiązało się z licznymi obawami. Jednak dzięki dobrej współpracy z organem prowadzącym i zaufaniu nauczycieli udało nam się stworzyć nową szkołę, taką, w której wszyscy uczniowie czują się bezpiecznie i komfortowo, a rodzice są zadowoleni z dokonanego wyboru.